godaddy web
stats

Regia Marina, 10 June 1940

1st Fleet (Vice Admiral Campioni)

Auxiliary Units:
Seaplane Tender GIUSEPPE MIRAGLIA
Water Tanker ISONZO
Water Tanker PO
Water Tanker GARDA
Tug ATLANTE
Tug LIPARI

5th Battleship Division (Rear Admiral Brivonesi)
BB GIULIO CESARE (*)
BB CONTE DI CAVOUR
Note: the CESARE was flagship of the 1st Fleet also.

7th Destroyer Squadron
DD FRECCIA
DD DARDO
DD SAETTA
DD STRALE

8th Destroyer Squadron
DD FOLGORE
DD FULMINE
DD BALENO
DD LAMPO

9th Battleship Division (Rear Admiral Bergamini)
BB LITTORIO (*)
BB VITTORIO VENETO
Note: both this units were not fully operational yet.

14th Destroyer Squadron
DD UGOLINO VIVALDI
DD ANTONIO DA NOLI
DD LEONE PANCALDO

15th Destroyer Squadron
DD ANTONIO PIGAFETTA
DD NICOLO’ ZENO
DD ALVISE DA MOSTO
DD GIOVANNI DA VERRAZZANO
DD LANZEROTTO MALOCELLO

1st Cruiser Division (Rear Admiral Matteucci)
CA ZARA (*)
CA GORIZIA
CA FIUME

9th Destroyer Squadron
DD VITTORIO ALFIERI
DD ALFREDO ORIANI
DD GIOSUE’ CARDUCCI
DD VINCENZO GIOBERTI

4th Crusier Division (Rear Admiral Marenco)
CL ALBERICO DA BARBIANO (*)
CL LUIGI CADORNA
CL ALBERTO DA GIUSSANO
CL ARMANDO DIAZ
DD LANCIERE

Note: The LANCIERE was provisionally detached from the 12th Destroyer

Squadron – 2nd Fleet.

8th Cruiser Division (Rear Admiral Legnani)
CL LUIGI DI SAVOIA DUCA DEGLI ABRUZZI (*)
CL GIUSEPPE GARIBALDI

16th Destroyer Squadron
DD NICOLOSO DA RECCO
DD ANTONIOTTO USODIMARE
DD TARIGO
DD EMANUELE PESSAGNO

2nd Fleet (Vice Admiral Paladini)
CA POLA (*)

12th Destroyer Squadron
DD CARABINIERE
DD CORAZZIERE
DD ASCARI

Auxiliary Units:
Repair Ship QUARNARO
Water Tanker VOLTURNO
Water Tanker ISTRIA
Water Tanker FLEGETONTE
Water Tanker MINCIO
Oil Tanker COCITO
Tug ERCOLE
Tug PORTOFERRAIO

3rd Cruiser Division (Rear Admiral Cattaneo)
CA TRENTO (*)
CA BOLZANO
CA TRIESTE

11th Destroyer Squadron
DD ARTIGLIERE
DD CAMICIA NERA
DD AVIERE
DD GENIERE

7th Cruiser Division (Rear Admiral Sansonetti)
CL EUGENIO DI SAVOIA (*)
CL EMANUELE FILIBERTO DUCA D’AOSTA
CL MUZIO ATTENDOLO
CL RAIMONDO MONTECUCCOLI

13th Destroyer Squadron
DD GRANATIERE
DD FUCILIERE
DD BERSAGLIERE
DD ALPINO

2nd Cruiser Division (Rear Admiral Casardi)
CL GIOVANNI DALLE BANDE NERE (*)
CL BARTOLOMEO COLLEONI

10th Destroyer Squadron
DD MAESTRALE
DD LIBECCIO
DD GRECALE
DD SCIROCCO

Submarine Fleet (Vice Damiral Falangola)
1st Group

11th Squadron
SS CALVI
SS FINZI
SS TAZZOLI
SS ETTORE FIERAMOSCA

12th Squadron
SS CAPPELLINI
SS FAA DI BRUNO
SS LAZZARO MOCENIGO
SS SEBASTIANO VENIERO
SS GLAUCO
SS OTARIA

13th Squadron
SS BERILLIO
SS ONICE
SS GEMMA

14th Squadron
SS IRIDE
SS ARGO
SS VALELLA

14th Squadron
SS GONDAR
SS NEGHELLI
SS ASCIANGHI
SS SCIRE’

16th Squadron
SS MICCA
SS FOCA

17th Squadron
H1
H2
H4
H6
H8

2nd Group

21st Squadron
SS MARCELO
SS NANI
SS ENRICO DANDOLO
SS PROVANA

22nd Squadron
SS BARBARIGO
SS ANGELO EMO
SS FRANCESCO MOROSINI
SS GUGLIELMO MARCONI
SS LEONARDO DA VINCI

3rd Group

31st Squadron
SS VETTOR PISANI
SS COLONNA
SS BAUSAN
SS DES GENEYES

33rd Squadron
SS FRATELLI BANDIERA
SS LUCIANO MANARA
SS CIRO MENOTTI
SS SANTORE DI SANTAROSA

34th Squadron
SS GOFFREDO MAMELI
SS PIER CAPPONI
SS TITO SPERI
SS DA PROCIDA

35th Squadron
SS DURBO
SS TEMBIEN
SS BEILUL

37th Squadron
X2
X3

4th Group

40th Squadron
SS BALILLA
SS AMATORE SCIESA
SS ENRICO TOTI
SS DOMENICO MILLELIRE

41st Squadron
SS LIUZZI
SS ATTILIO BAGNOLINI
SS GIULIANI
SS TARANTINI

42nd Squadron
SS BENEDETTO BRIN

43rd Squadron
SS SETTIMO
SS SETTEMBRINI

44th Squadron
SS ANFITRITE

45th Squadron
SS SALPA
SS SERPENTE

46th Squadron
SS DESSIE’
SS DAGABUR
SS UAR-SCIECK
SS UEBI-SCEBELI

47th Squadron
SS MALACHITE
SS RUBINO
SS AMBRA
48th Squadron
SS ONDINA

49th Squadron
SS ATROPO
SS ZOEA
SS FILIPPO CORRIDONI

7th Group

71st Squadron
SS ALAGI
SS ADUA
SS AXUM
SS ARADAM

72nd Squadron
SS DIASPRO
SS CORALLO
SS TURCHESE
SS MEDUSA

Upper Adriatic Sea Department (Vice Admiral Ferdinando di Savoia)

15th Torpedo-Boat Squadron
TB CONFIENZA
TB SOLFERINOTB SAN MARTINO
TB PALESTRO
TB GIOVANNINI

Training Sail-Ships
CRISTOFORO COLOMBO
AMERIGO VESPUCCI

6th MAS Squadron
4 x MAS

Auxiliary Units:
Mine-layer ALBONA
Mine-layer LAURANA
Mine-layer ROVIGNO
Mine-layer ANZIO
Mine-layer SAN GIORGIO @
Mine-layer SAN GIUSTO @
Oil Tanker LETE
Water Tanker SCRIVIA
Water Tanker VERBANO

Albania Naval Command (Rear Admiral Tur)

Water Tanker PAGANO
Minesweeper VIGILANTE
Minesweeper VEDETTA

Libya Naval Command (Rear Admiral Brivonesi)

1st Destroyer Squadron
DD TURBINE
DD AQUILONE
DD EURO
DD NEMBO

11th Torpedo-Boat Squadron
TB CIGNO
TB CASTORE
TB CLIMENE
TB CENTAURO
CA SAN GIORGIO

Note: obsolete unit, used as a stationary AA platform.

6th Submarine Group

61st Squadron
SS SIRENA
SS ARGONAUTA
SS FISALIA
SS SMERALDO
SS NEREIDE

62nd Squadron
SS DIAMANTE
SS TOPAZIO
SS NEREIDE
SS GALATEA
SS LAFOLE

Auxiliary Units:
Mine-layer MONTE GARGANO @
Gunboat PALMAIOLA
Gunboat DE LUTTI
Gunboat GRAZIOLI LANTE
Gunboat GIOVANNI BERTA
Gunboat VALOROSO
Water Tanker LINA CAMPANELLA @
Water Tanker POLIFEMO @
Water Tanker TICINO

Far East naval Command (Commander Galletti)

Mine-layer LEPANTO
Gunboat CARLOTTO

2nd Fleet (Vice Admiral Paladini)
CA POLA (*)

12th Destroyer Squadron
DD CARABINIERE
DD CORAZZIERE
DD ASCARI

Auxiliary Units:
Repair Ship QUARNARO
Water Tanker VOLTURNO
Water Tanker ISTRIA
Water Tanker FLEGETONTE
Water Tanker MINCIO
Oil Tanker COCITO
Tug ERCOLE
Tug PORTOFERRAIO

3rd Cruiser Division (Rear Admiral Cattaneo)
CA TRENTO (*)
CA BOLZANO
CA TRIESTE

11th Destroyer Squadron
DD ARTIGLIERE
DD CAMICIA NERA
DD AVIERE
DD GENIERE

7th Cruiser Division (Rear Admiral Sansonetti)

CL EUGENIO DI SAVOIA (*)
CL EMANUELE FILIBERTO DUCA D’AOSTA
CL MUZIO ATTENDOLO
CL RAIMONDO MONTECUCCOLI

13th Destroyer Squadron
DD GRANATIERE
DD FUCILIERE
DD BERSAGLIERE
DD ALPINO

2nd Cruiser Division (Rear Admiral Casardi)

CL GIOVANNI DALLE BANDE NERE (*)
CL BARTOLOMEO COLLEONI

10th Destroyer Squadron
DD MAESTRALE
DD LIBECCIO
DD GRECALE
DD SCIROCCO

Upper Tyrrenhian Sea Department (Vice Admiral Aimone di Savoia-Aosta)

10th Torpedo-Boat Squadron
TB VEGA
TB SAGITTARIO
TB PERSEO
TB SIRIO
TB GIACINTO CARINI
TB ANTONIO LA MASA

Note: The Carini and La Masa were detached from the 3rd Torpedo-Boat

Squadron, Lower Tyrrenhian Sea Department.

16th Torpedo-Boat Squadron
TB MONZAMBANO
TB CURTATONE
TB CASTELFIDARDO
TB CALATAFIMI
1st MAS Flottilla
TB STEFANO TUR
20 x MAS

Auxiliary Units:
Mine-layer ORLANDO @
Mine-layer GASPERI @
Mine-layer CROTONE
Mine-layer FASANA
Transport Ship MATTEUCCI @
Gunboat RIMINI
Water Tanker DALMAZIA

Lower Tyrrenhian Sea Department (Vice Admiral Pini)

1st Torpedo-Boat Squadron
TB AIRONE
TB ARIEL
TB ARETUSA
TB ALCIONE
TB ALBATROS

2nd Torpedo-Boat Squadron
TB PAPA
TB MONTANARI
TB CASCINO
TB CHINOTTO

3rd Torpedo-Boat Squadron
TB PRESTINARI
TB CANTORE

4th Torpedo-Boat Squadron
TB PROCIONE
TB ORIONE
TB ORSA
TB PERSEO

5th Torpedo-Boat Squadron
TB SIMONE SCHIAFFINO
TB DEZZA
TB GIUSEPPE LA FARINA
TB ABBA

9th Torpedo-Boat Squadron
TB CASSIOPEA
TB CANOPO
TB CAIROLI
TB ANTONIO MOSTO

12th Torpedo-Boat Squadron
TB ALTAIR
TB ANTARES
TB ALDEBARAN
TB ANDROMEDA

13th Torpedo-Boat Squadron
TB CIRCE
TB CLIO
TB CALLIOPE
TB CALIPSO

14th Torpedo-Boat Squadron
TB PARTENOPE
TB POLLUCE
TB PLEIADI
TB PALLADE
2nd MAS Flottilla
16 x MAS

4th MAS Squadron
4 x MAS

Auxiliary Units:
Mine-layer PARTENOPE@
Mine-layer BUFFOLUTO
Mine-layer DURAZZO
Mine-layer PELAGOSA
Mine-layer CARALIS @
Mine-layer DEFFENU @
Mine-layer MAZARA @
Mine-layer BUCCARI
Mine-layer SCILLA
Mine-layer BRIONI @
Mine-layer ADRIATICO @
Depot Ship PACINOTTI
Depot Ship ALESSANDRO VOLTA
Water Tanker ARNO
Water Tanker METAURO
Water Tanker VERDE
Water Tanker PROMETEO
Water Tanker BORMIDA
Water Tanker BRENTA

Ionian and Lower Adriatic Department (Vice Admiral Pasetti)
CL BARI
CL TARANTO

Note : both were obsolete WW1 war-booty former German ships.

2nd Destroyer Squadron
DD ESPERO
DD BOREA
DD ZEFFIRO
DD OSTRO

6th Destroyer Squadron
DD ROSOLINO PILO
DD FRANCESCO STOCCO
DD GIUSEPPE MISSORI
DD SIRTORI
DD AUGUSTO RIBOTY
DD MIRABELLO

Note: obsolete units, all the other units of their classes had already been re-classified as TB.

7th Torpedo-Boat Squadron
TB ANGELO BASSINI
TB COSENZ
TB GIACOMO MEDICI
TB NICOLA FABRIZI

3rd MAS Squadron
2 x MAS

Auxiliary Units:
Mine-layer BARLETTA @
Mine-layer VIESTE
Mine-layer OTRANTO
Mine-layer GALLIPOLI
Transport Ship CHERSO
Transport Ship LUSSINO
Water Tanker SESIA
Water Tanker GARIGLIANO
Water Tanker TIRSO
Water Tanker ADIGE
Gunboat CIRENE

Aegean Sea Naval Command (Rear Admiral Biancheri)

4th Destroyer Squadron
DD FRANCESCO CRISPI
DD QUINTINO SELLA

8th Torpedo-Boats Squadron
TB LUPO
TB LINCE
TB LIRA
TB LIBRA
3rd MAS Flottilla
15 x MAS

5th Submarine Group

51st Squadron
SS NARVALO
SS SQUALO
SS TRICHECO
SS DELFINO

52nd Squadron
SS JALEA
SS IANTINA
SS AMETISTA
SS ZAFFIRO

Auxiliary Units:
Mine-layer LERO @
Mine-layer LEGNANO
Gunboat SONZINI
Gunboat CABOTO
Oil Tanker CERERE

Italian East Africa Naval Command (Rear Admiral Balsamo)
Colonial Patrol Ship ERITREA

3rd Destroyer Squadron
DD FRANCESCO NULLO
DD NAZARIO SAURO
DD CESARE BATTISTI
DD DANIELE MANIN

5th Destroyer Squadron
DD PANTERA
DD TIGRE
DD LEONE

Torpedo-Boats Detachment:
TB GIOVANNI ACERBI
TB VINCENZO ORSINI

21st MAS Squadron
5 x MAS

8th Submarine Group

81st Squadron
SS GUGLIELMOTTI
SS GALILEO FERRARIS
SS GALILEO GALILEI
SS LUIGI GALVANI

82nd Squadron
SS PERLA
SS MACALLE’
SS ARCHIMEDE
SS EVANGELISTA TORRICELLI

Auxiliary Units:
Gunboat PORTO CORSINI
Gunboat BIGLIERI
Mine-layer OSTIA
Oil Tanker NIOBE
Water Tanker SILE
Water Tanker SEBETO
Water Tanker BACCHIGLIONE

Naval GHQ directly-controlled auxiliaries:
Royal Yacht AURORA
Royal Yacht SAVOIA
Royal Yacht ILLIRIA
Radio-controlled target-ship SAN MARCO
Hydrographic Ship AMMIRAGLIO MAGNAGHI
Hydrographic Ship CARIDDI
Transport Ship ENRICHETTA
Transport Ship TRIPOLI
Transport Ship VALLELUNGA
Transport Ship PANIGAGLIA
Transport Ship ASMARA
Hospital Ship AQUILEIA
Cable-layer CITTA’ DI MILANO
Cable-layer GIASONE
Oil Tanker TARVISIO
Oil Tanker BRENNERO
Oil Tanker URANO
Oil Tanker BRONTE
Oil Tanker NETTUNO
Oil Tanker GIOVE
Oil Tanker MARTE
Oil Tanker STIGE
Tug TESEO
Tug TITANO
Tug CICLOPE
Tug MARETTIMO
Tug LUNI
Tug EGADI
Tug NEREO
Tug MARSIGLI
Tug MONTECRISTO

Symbol Definition

@ = civilian ship, requisitioned

(*) = Flagship

BB = Battleship

CA = Heavy Cruiser

CL = Light Crusier

DD = Destroyer

TB = Torpedo-Boat
(either obsolete Destroyers or more modern light escort units)

MAS = Fast Torpedo-Boat (Small, modern torpedo units)

Order of Battle Courtesy: Arturo Lorioli

I created Comando Supremo: Italy at War in 2000 because of the the limited amount of information on Italian forces in WWII that was available online. Thanks to people like you, this site has grown to what it is today. Thank you for visiting and please bookmark the site!
jim h
View all posts by jim h
jims website